Zařizujete si právě svoji venkovní oázu klidu? A hledáte ideální dlažbu, která by se hodila pod pergolu, k bazénu, na terasu nebo třeba kolem domu? Přečtěte si, jaké varianty existují, jaké mají výhody i nevýhody a jak probíhá jejich pokládka.

Druhy venkovní dlažby

Ve venkovním prostředí se obvykle setkáte s následujícími druhy venkovních dlažeb:

  • keramickou dlažbou,
  • zámkovou dlažbou z betonu,
  • kamennou dlažbou
  • a dlažbou z přírodního dřeva.

Keramická dlažba

Keramická dlažba je v současné době nejžádanější. Je velice univerzální, splňuje ty nejnáročnější požadavky a najde tak uplatnění na většině venkovních ploch. Má výborné vlastnosti i elegantní vzhled, který lze přizpůsobit požadavkům klienta.

A jaké vlastnosti dělají z keramické dlažby naši volbu číslo jedna? Keramika je odolná vůči vlhkosti, mrazu i slunečnímu záření. Lze ji pořídit za přijatelnou cenu a systém pokládky je jednoduchý. Pro použití na terasu doporučujeme speciální dlažbu o tloušťce 2 cm, která se pokládá na terče, což má při použití na terase mnoho výhod, například má praktický protiskluzový povrch, což oceníte třeba při pokládce okolo bazénu.


Keramickou dlažbu je možné pořídit v mnoha designech.

Výhodou keramické dlažby je také možnost výběru z nejrůznějších designů, mezi které patří i imitace dřeva, betonu nebo dokonce kovu. Na první pohled tak působí velmi moderně a nadčasově a lze ji jednoduše sladit se stylem vašeho domu či zahrady.

Keramická dlažba je navíc jednoduchá na údržbu a čištění. Životnost této dlažby je velice dlouhá a při případném poškození dlaždice ji snadno vyměníte i svépomocí za pár minut.

Zámková dlažba z betonu

Zámková dlažba nachází kolem domu uplatnění zejména jako součást příjezdové cesty. Vyniká svou mrazuvzdorností a skvělou odolností vůči nejrůznějším vlivům počasí a mechanickému poškození.


Zámkovou dlažbu můžete použít třeba na vybudování příjezdové cesty.

Kamenná dlažba

Další možností je kamenná dlažba, u které je však třeba počítat s tím, že se v horkém počasí rozpaluje a není možné po ní chodit bosou nohou. Na terase se nejčastěji používá kamenný materiál v podobě žuly, mramoru nebo třeba čediče. V porovnání s dřevěnou variantou je kamenná dlažba pevnější a odolnější.

Dřevěná podlaha

Dřevěná dlažba je oblíbenou variantou zejména na krytou terasu. Má příjemný povrch, hezky vypadá, a dokonce i voní. Je však třeba počítat s nižší odolností a nutností pravidelného ošetřování. Postupem času hrozí také rozpínání a praskání dřeva.

V některých případech bývá dřevěná dlažba nahrazována dřevoplastovými prkny, které na první pohled vypadají stejně, mají však několik výhod. Nehrozí u nich popraskání, jsou odolné vůči vlhkosti a není nutné je pravidelně natírat a impregnovat.

Jakou dlažbu vybrat na různá místa v zahradě

Každá zahrada se skládá z různých zákoutí, přičemž na každé z nich se hodí jiný typ venkovní dlažby. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Keramickou dlažbu můžete umístit prakticky kamkoliv. Pod pergolu (skvěle bude vypadat třeba pod moderní bioklimatickou pergolou), na terasu, ale i k bazénu. Kamenná dlažba se hodí tam, kde nechcete chodit bosky. Dřevěnou dlažbu můžete volit pod pergolu či na krytou terasu. Kvůli náchylnosti na vlhkost není ideální její použití k bazénu. Jak jsme již naznačili, zámková dlažba se nejvíce hodí na cesty kolem domu a na příjezdovou cestu.


Keramická dlažba skvěle doplní vaši pergolu.

Jak na správnou pokládku venkovní dlažby

Keramická dlažba se pokládá velmi jednoduše, v případě dlažby 2cm dokonce bez nutnosti lepení, tedy na terče, ale bez problémů ji položíte do štěrku, písku či trávy. Keramická dlažba se hodí i na balkon.

Pokládka zámkové dlažby vyžaduje rovný štěrkový podklad, na který se jednotlivé dlaždice umisťují. Pokud budete používat dlaždice s většími formáty, je možné dlažbu pokládat na terče, díky čemuž zabráníte jejímu vlhnutí ze spodní strany.

Kamenná dlažba se pokládá na vrstvu štěrku, na níž je umístěná ještě vrstva jemného písku. Je však třeba si dávat pozor na to, že všechny kusy kamene jsou jinak velké, čemuž musí odpovídat i příprava samotného prostoru. Kamennou dlažbu lze položit také na beton, díky čemuž nebudete muset řešit prorůstání trávou či mechem.

Při pokládání venkovní dřevěné dlažby je třeba pamatovat na to, že se hranoly pokládají na betonové dlaždice, přičemž je třeba dodržovat určité rozestupy. K upevnění hranolů se používá tesařské kování a následně se na nosnou konstrukci připevňují jednotlivá dřevěná prkna.


Boční screenové rolety pro dokonalé soukromí a relax.

Doplňky na terasu pro dokonalý relax

Skvělou podlahou to pochopitelně nekončí. Pokud si chcete vytvořit opravdu perfektní místo ke každodennímu odpočinku, můžete svoji pergolu doplnit například o boční screenové rolety, díky kterým si vytvoříte soukromí a vždy ideální světelné a teplotní podmínky.

Pozornost věnujte i volbě pohodlného zahradního nábytku, kde budete s chutí trávit vaše chvíle odpočinku. Zapomenout nesmíme ani na vhodné rostliny, které vás zde budou obklopovat a které pomohou navodit relaxační atmosféru.

Zařizování zahrady je zkrátka radost a výběr venkovní dlažby k tomu neodmyslitelně patří. Doporučujeme jej proto neuspěchat, abyste s výsledkem byli opravdu stoprocentně spokojení.

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

800 150 180

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA / DOTAZ