Tentokrát přijala pozvání k rozhovoru Michaela Szilágyiová z Free Architects. Ona sama miluje industriální styl, ale povídali jsme si i o ostatních stylech interiérů a zahrad, o práci Free Architects i o natáčení pořadu „Jak se staví sen“ s TV Prima. 

Michaelo, prosím, představte ateliér Free Architects čtenářům našeho blogu. Jak jste se dali dohromady? V čem si myslíte, že je váš ateliér originální?

Společnost Free Architects se narodila 6. ledna 2007. Historie ateliéru ale začíná mnohem dříve, v roce 1997 na vysoké škole architektury v Praze se dva spolužáci Petr a Karolína rozhodli spolupracovat, sdílet kreativní energii i životní náklady. Tehdy i s několika přáteli začali navrhovat domy vlastní cestou.

Zleva majitelé Petr a Karolína. Vpravo je pak celý tým Free Architects. 

V lednu 2005 jsme získali autorizaci ČKA pro navrhování pozemních staveb v investiční výstavbě. V současné době máme k dispozici dvanáctičlenný tým. 

Těžiště naší práce je architektura, interiéry a design a s tím související projekční činnost. Nejvíce navrhujeme v oblasti bydlení, developmentu a komerčních prostor. Zkušenosti z těchto oborů nám pomáhají rozvíjet a naplňovat vizi ateliéru založeného na multigeneračním týmu s cílem budovat značku nikoliv jméno jednotlivce.

Hlavní výhodou oproti ostatním ateliérům máme v rozmanitosti stylů. Najdete u nás jak La provence, industrial i moderní italský styl. 

Teplé dny jsou konečně tu. Ideální čas trávit hodně času na zahradě. Jak vypadá vaše vysněná zahrada?

Asi nemohu mluvit za všechny v týmu, ale za mě to je zenová zahrada. Takové místo pro relaxaci, meditaci a celkové rozjímání. Pokud je to i Váš sen dá se taková zahrada vytvořit téměř všude, kde se cítíte dobře. Má i výhodu, že nevyžaduje takovou péči jako ostatní zahrady. 

Jaké trendy v oblasti zahradní architektury v současnosti vnímáte? 

Hodně se setkáváme s přáním umístit na zahradu biotop. Jedná se o přírodní koupání. Dále je trendem takový vintage styl, dříve se tyto prvky zobrazovali ve stylu provence. Je to taková jednoduchost, přirozenost se zachováním původních struktur (oprýskané dřevo, nepravidelné cestičky i více druhový nábytek).

Jaké typy zahrad vítězí u vašich klientů? Podobají se spíše anglickému parku nebo přírodní jedlé zahradě?

Jak jsem i zmiňovala v předešlé otázce. Návrat k přírodním prvkům letí. Začínáme tedy opouštět anglické trávníčky a ohromné bazény. Ovocné stromy jsou čím dál více žádanější, bazény nahrazují jezírka a dlážděné chodníčky se stávají cestičkami z kamínků. 

Jaké typy venkovního stínění preferujete u vašich návrhů zahrad? Využíváte více zahradní pergoly, markýzy nebo jiné formy stínění?

Nejčastěji dáváme do návrhů trojcípé plachty. Máme rádi jejich lehkost. Pokud to budeme brát podle přáním klientů, jsou to nejvíce pergoly s nastavitelnými stropními lamelami. Přímo na dům pak umisťujeme venkovní žaluzie a clony. Často jsou žádány i z důvodu, že vyvolávají větší pocit bezpečí. Ať ze strany zlodějů nebo přírodních rizik. 

Návrh zahrady s bioklimatickou pergolou a venkovní kuchyní. 

Máte nějaký tajný tip ohledně stínění exteriéru?

Tak tajný asi ne :), ale rádi začleňujeme do stínění rostliny. Hezký příklad jsou popínavé rostliny jako stěna pergoly.

Když se „podíváme“ do interiéru, jaké styly se nejvíce objevují v tvorbě ateliéru Free Architects?

Nejvíce populární je stále italský styl a to jak v moderním tak v rustikálním pojetí. Mezi trendy se dostávají skandinávské interiéry. Ty se často prolínají i do návrhů komercí, ať už jsou to restaurace nebo kanceláře.

Spolupracovali jste s televizí Prima na tvorbě pořadu „Jak se staví sen“. Jak se vám s týmem spolupracovalo? Na jaký projekt v rámci tohoto pořadu nejraději vzpomínáte?

S týmem Jak se staví sen jsme si sedli hned na první dobrou. Bylo vidět tým profesionálů a zkušených filmařů. Rady jak se prezentovat, co nedělat před kamerou nás museli samozřejmě naučit. Byly jsme naprostí laici. ☺ Byl to rozjetý vlak, který jsme museli stíhat. I přesto bylo velice příjemné se stát součástí takového projektu. Všechny díly jsou naše srdcovky, ale rozhodně Rockerský interiér nás posunul o kus dál. Pokud by Vás zajímalo jaké to je se dostat do televize, doporučuji navštívit náš blog . K dílu bych určitě ráda dodala, že se jednalo o panelákový byt a přání klientů byl byt v New Yorku

Máte raději, když vám klienti dávají u projektů volnou ruku? Nebo je naopak lepší, když mají konkrétní představu o svém budoucím bydlení?

Jistě, jako správní kreativci jsem za takové klienty rádi. Pár klientů přijde s částečnou představou, ale neumí ji zařadit do nějakého stylu. Proto jsme také sestavili stylový kvíz na www.findyourstyle.cz . Někdy je i příjemné klientům zkrátka jen splnit sen a udělat návrh přesně podle jejich představ.

Test je určitě zajímavý. Vyšel mi styl La Provence, což jsem očekávala. :) A mám tu pro vás ještě poslední otázku. Na jaké projekty z tvorby Free Architects jste nejvíce pyšní?

Asi to bude znít samolibě, ale z veškeré práce z našeho ateliéru máme radost. Za zmínku ale rozhodně stojí městečko Pyšely a bytový dům s lofty Kavalírka. 

Interiér loftu - Kavalírka

 

Na otázky odpovídala Michaela Szilágyiová ze společnosti Free Architects

Bránická 479/21

147 00 Praha 4 - Bráník

www.freearchitects.cz

 

Moc děkujeme za odpovědi a přejeme Free Architects hodně nových a zajímavých projektů.

Sun System

 

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

800 150 180

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA / DOTAZ