Tomáš Havránek | SunsystemTomáš Havránek je interiérový designér, který má svůj osobitý styl tvorby i pohled na život. Jsme rádi, že přijal naše pozvání k rozhovoru a našel si čas si s námi popovídat o tvorbě, trendech i škole, kterou sám vybudoval. Dotkli jsme se i tématu stínění interiéru, které by vás, čtenáře našeho blogu, mohlo zajímat a inspirovat.

Tomáši, povězte čtenářům našeho blogu něco o sobě. Čemu se věnujete? S čím se na vás klienti nejčastěji obrací?

Věnuju se spoustě věcem, ale pokud myslíte profesně, pak interiérovému návrhářství. Do mého portfolia nepatří jen návrh a dejme tomu jeho vizualizování, ale hlavně schopnost návrh zkoordinovat, zrealizovat a zajistit hladký průběh realizace. Jsem pro své klienty nejen průvodcem, ale i oponentem. Mohu jim nabídnout erudici, zkušenosti, kontakty, ale hlavně názor. Buď je moje interiéry a životní styl baví nebo ne. Musíme pro spolupráci najít společnou energii, nějaký průnik, jinak to nedává smysl. Nejčastěji se na mě obrací s rekonstrukcí nebo tvorbou nového bytu či domu. Je to velmi intimní. Ale mám rád i navrhování komerčních interiérů. Tam je zase silnější téma.

Skočíme do aktuálních témat. Jaké jsou trendy pro rok 2018 v interiérovém designu?

Právě jsem se vrátil, jako už každý rok, z Milána, kde se prezentují vždy v dubnu nové trendy. Trendy mám rád, ale spíše je vnímám jako profesní inspiraci, ne jako normu. Trendům se nemáme podřizovat, ale mohou nás nasměrovat, bavit, provokovat. Pro mě je sympatický trend posledních let v návratu k autentickým materiálům jako dřevo, kámen a kov. Materiálová pravdivost je pro mě důležitá. Dalším trendem je minimalistický základ který pak může být rozvinut do konkrétního stylu jako např. industrial, etno, eco a další. Pro rok 2018 jsou trochu upozaděny skandinávské vlivy a umocněny ty industriální. Kovová subtilita, přiznané konstrukce, černá barva, beton .. to vše je ale zahaleno do odvážných barevných akcentů, převážně v zelených tónech. Etno vliv je prostě silný. Design je už řadu let globální a čerpání z jiných kultur a etnik je pro evropské tvůrce jeho mízou.

Minimalistický obývací pokoj s jídelnou | Sunsystem

Vzdušný a minimalistický obývací pokoj s jídelnou, který Tomáš navrhl. Zdroj: www.tom-havranek.cz

Jaké styly interiérů momentálně nejvíce oslovují vaše klienty?

Mí klienti jsou převážně Češi. A ti jsou dost konzervativní. Bojí se individuality a spíše hledají nenápadnou klasickou kvalitu. Mají blíže ke skandinávské bytové kultuře než třeba k italské. Moje klienty by měl ale hlavně oslovit můj styl, můj rukopis. Musí se jim líbit mé práce, jinak si vybrali špatného designéra a měli si vybrat jiného. ☺ I toto sleduji na začátku každé spolupráce, podle čeho si mě klient vybral. A protože už tuto profesi dělám cca 17 let, nejčastěji je to na základě doporučení nebo že mou práci někde viděl. A tak je to ideální.

Jednoduchá kuchyň s krásných materiálů | Sunsystem

Kuchyň, dokonalá díky své jednoduchosti a krásným materiálům, vznikla podle Tomášova návrhu. Zdroj: www.tom-havranek.cz

Vedete ŠKOLU INTERIÉROVÉHO DESIGNU. Jak probíhá studium na této škole? Stává se vám, že studenti svými nápady ovlivní i vaše projekty?

Studium na naší škole interiérového designu IDK je velmi komplexní. Studenti se učí ateliérovou formou a mimo výuky návrhářského řemesla je silnou součástí také hledání vnitřní motivace, potenciálu, osobních kvalit. Všichni mí lektoři jsou profesionálové, navíc vzdělaní v oboru na VŠ, a předávají studentům také zkušenosti a poznatky z praxe. Dost se odkopáváme a své know-how, které si budujeme celé roky, nosíme studentům přímo pod nos. ☺ Jedná se o dálkové studium, kde máme mezi posluchači řadu osobností se zkušenostmi z jíných profesí, a to je pro nás velmi obohacující. Design je totiž o emocích a pohledu na svět. Pro mě je kontakt s mými studenty velkým designovým dopingem. ☺

Spolupracoval jste s Českou televizí na tvorbě pořadu "Bydlení je hra". Jak se vám spolupracovalo s týmem ČT? Na jaký projekt nejraději vzpomínáte?

Pořad "Bydlení je hra", který vyráběla ČT, byl zlomovým a dostal profesi interiérového designéra do laického povědomí. Lidé začali designéry poptávat. Nastartoval i mou kariéru svobodného designéra. Najednou jsem nenavrhoval pro firmu, ale pro konkrétního klienta. Sám za sebe. A to je to co mě děsně baví. Tým pořadu byl skvělý. Bezvadní lidi od produkce až po štáb na place. Užíval jsem si to. Také jsem se naučil, jak je těžké se veřejně prezentovat a čelit někdy zlé kritice. Otrnul jsem. A je to dobře. Nejraději mám projekt olomouckého studentské pokoje, který vyvolal velké emoce. Možná právě proto. ☺ Doufám, že se pořad vrátí na televizní obrazovky a já s ním. ☺

Studenstký pokoj z pořadu "Bydelní je hra" | Sunsystem

Tomášova realizace studentského pokoje v Olomouci z pořadu "Bydlení je hra". Zdroj: www.tom-havranek.cz

Na jaké projekty ze své tvorby jste nejvíce pyšný?

Na všechny ty , kde jsme stáli na konci projektu s klienty a byli spokojeni s výsledkem. Pro mě je důležitá nejen spokojenost klienta, ale také moje. Pomáhám sice tvořit prostor pro konkrétní lidi a jejich potřeby, také si ale buduji své portfolio a chci být čitelný. Mám názor a je pro mě důležité mít možnost jej prosadit. Ta shoda na konci musí být oboustranná. A pokud mě klient doporučí, je to závazek. Nedávno jsem dokončil náročnou práci na interiérech soukromé zubní kliniky. Ano, na to jsem pyšný. ☺

Interiér soukromé zubní kliniky | Sunsystem

Interiér soukromé zubní kliniky, který navrhl Tomáš Havránek. Zdroj: www.tom-havranek.cz

Máte raději, když vám klienti dávají v interiéru volnou ruku nebo mají naopak konkrétnější představu o svém budoucím bydlení?

Nejhorší je, když má klient představu. ☺ Musí mít názor a vědět, co chce a co ne. Musí mít jasné požadavky na kvalitu, termíny i rozpočty. Ale pak je tu osobnost designéra. Nechci být kreslič cizích představ. Vedeme s klienty dilaog. Budujeme vztah. Běžně trvá zakázka, na které pracuji, mnoho měsíců i několik let. Od toho, aby někdo vytvořil představu na reálném základu jsem tu já. Klient má ale právo veta. Pokud řekne, že ne, tak přes to nejede vlak. Pocit svobody v každé zakázce je pro mě ale prioritní.

Prostorná kuchyň s jídelnou | Sunsystem

Prostorná kuchyň s jídelnou byla navržena Tomášem Havránkem. Zdroj: www.tom-havranek.cz

Jakou roli pro vás hraje v interiéru osvětlení a stínění?

Stínění souvisí s osvětlení. A světlo je v interiéru primární hodnota. Pokud je ho hodně, málo, má špatné proporce nebo jsou s ním jiné problémy, pak výsledek nebude uspokojivý. Světlo nejen definuje barvy, materiály, bezpečnost a obslužnost, ale hlavně psychickou pohodu nebo nepohodu. V této oblasti vždy výhradně spolupracuji s odborníky. Pomáhají mi najít vhodná řešení.

Jaké typy vnitřního stínění preferujete u svých projektů?

Mám rád čistá okna. Závěsy pro mne nejsou důležité. Schovávat se před okolím mi není sympatické, přesto textil zatepluje interiér. Některé místnosti s intimnější funkcí se také musí schovat před sousedy. Češi rádi nakukují do oken, ale neradi by, aby to dělal někdo jim. Jsme v tom specifičtí. ☺ Druhá věc je ovšem stínění oken před sluníčkem, přehřátím interiéru. Tady mám nejraději klasické závěsy, lehce ležérní, ale z kvalitního textilu. Fajn jsou i roletky. Nejraději ale stíním sluníčko už venku screenovými roletami nebo pergolou.

Moderní screenové rolety Ventosol  | Sunsystem

Moderní screenové rolety Ventosol jsou ozdobou terasy a v interiéru vytváří příjemný stín. Zdroj: www.sunsystem.cz

Má každý styl interiéru svůj druh stínění, který se do něj hodí, nebo to nelze takhle obecně určit?

Asi ano. Je ale spousta interiérových stylů, které nikdy nenavrhnu. Sám bych v nich neuměl žít, tak proč. Preferuji městské, minimalistické styly. Co nejméně zbytečností a nábytku, ale mnoho osobních emocí. Třeba římské rolety mi vysloveně vadí, jsou až moc romantické. ☺ Několik vrstev okenního textilu mě naopak baví. Ale musí jen tak vlát, žádné opony nebo řasení.

Využil jste někdy při návrhu interiéru japonské posuvné stěny pro rozdělení prostoru nebo pro stínění velkých skleněných ploch?

Japonské posuvné stěny jsou dlouhodobý trend. Právě pro svou flexibilitu, jednoduchost a mnohotvárnou aplikovatelnost. Mají svou hodnotu a nikdy ze scény nevymizí. Jejich tradice je v japonských interiérech, kde flexibilně dělí a spojují prostor. Nevímám je tak jen jako okenní stínění. Dají se individualizovat dekoram, grafikou nebo i fotografií.

Japonské panelové posuvné steny | Sunsystem

Japonské panelové posuvné stěny s barevným potiskem oživí interiér. Zdroj: www.sunsystem.cz

Máte nějaký tip ohledně stínění interiéru pro naše čtenáře?

Kde je možné stínit proti sluníčku velké okenní plochy pergolou, pak toto řešení vnímám za ideální. Kde ne, pak screenové venkovní rolety. Jsou tiché, krásné a transparentní. Na noc do ložnice blackoutové závěsy. Nejen stíní světlo, ale také snižují hlučnost tam, kde je třeba pod okny rušná ulice. A pokud máte hezký výhled z oken, nechte je jen tak. ☺

Tomáši, moc Vám děkujeme za Vaše odpovědi a přejeme Vám hodně nových a zajímavých projektů. 

Sun System

Na otázky odpovídal Tomáš Havránek, interiérový designér

www.tom-havranek.cz

 

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

518 324 833

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO
Máte s námi zkušenost? Řekněte názor na Facebooku či Google. Pomůžete ostatním.
Chceme vám usnadnit procházení naším webem a ukázat vám jen to, co vás skutečně zajímá. Můžeme? :)

Potřebujeme k tomu váš souhlas se zpracováním souborů cookies, tedy malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči a pomohou vám ušetřit si klikání, najít na našem webu rychle vše potřebné a díky nim se vám zobrazují jen skutečně relevantní reklamy na služby a zboží. Vše o tom, jak cookies zpracováváme, naleznete ZDE.

Upravit nastavení Souhlasím
Abychom vám mohli zajistit bezpečné procházení naším webem a vždy relevantní obsah

Nezbytné cookies zajišťující správné fungování našich webových stránek včetně těch, které zajišťují IT bezpečnost. Patří sem také cookies, které jsou potřebné pro ukládání vámi zvolených nastavení či cookies nutné pro komunikaci (load balancing cookies).

Tyto soubory, které se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (například množství návštěvníků či zobrazené stránky), nám pomáhají vylepšovat fungování našich stránek. Díky vašemu souhlasu budeme schopni získat a správně analyzovat cenná data o tom, jak našimi stránkami procházíte a co vás zajímá. Můžeme se tak neustále zlepšovat a zajistit, aby náš web skvěle fungoval a vy jste si mohli užít pohodlné procházení naší nabídkou.

Tento typ cookies využíváme pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, například na sociálních sítích. Díky těmto cookies je pak reklama přizpůsobena tomu, co vás skutečně zajímá (například na základě produktů, které jste si prohlédli na našem webu). I v případě, že tyto soubory deaktivujete, budou se vám reklamy při procházení internetem stále zobrazovat, nebudou pro vás ale relevantní.

Zavřít
× Najít produkt