V dnešním rozhovoru vám představíme Kamilu Petruželovou, talentovanou mladou interiérovou designérku, která je součástí týmu designérů interiérového studia Mooden. Kamila přináší do projektů nejen svěží pohled a mladistvou energii, ale i vášeň pro inovativní přístupy v designu, které domovy proměňují v osobité a funkční prostory. Kamila se zvláště specializuje na design malých bytů, kde uplatňuje svoji kreativitu a smysl pro maximální využití prostoru.

Interiérová designérka
Obrázek: Ing. Kamila Petruželová vystudovala Mendelovu univerzitu v Brně, obor design nábytku

Jakým způsobem integrujete koncept udržitelného designu do svých projektů malých bytů, aby byly nejen funkční, ale i šetrné k životnímu prostředí?

V našem přístupu k navrhování malých bytů se snažíme principy udržitelného designu vždy zohlednit. Hlavním prvkem této strategie je minimalizace počtu nábytkových kusů ve prospěch multifunkčního řešení na míru. Tento způsob práce nám umožňuje snižovat spotřebu materiálu, využívat každý centimetr a zároveň nabízet flexibilní interiérové řešení. Příkladem může být sklopný pracovní stůl integrovaný přímo do obkladu stěny, který umožňuje spojit dva obvykle samostatné prvky – stůl a dekorativní obklad – do jednoho.

Spolupracujeme také na vývoji vlastního nábytku, který je přímo šitý na míru potřebám malých bytů. Jako příklad můžeme uvést kolekci stolků Tablies, které jsou navrženy tak, aby sloužily v různých situacích – mohou fungovat jak jako konferenční stolek, tak i jako pracovní plocha.

Kvalitní nábytek slouží dlouhá léta, nejsou to rychloobrátkové kousky, které za pár let vyjdou z módy a musíte je časem obměnit. Takový nábytek podporuje udržitelný životní styl tím, že omezuje konzumní chování a podporuje uživatele v úsilí žít minimalisticky.

Chytrý interiérový nábytek
Obrázek: Chytré konferenční stolky Tablies Vario a Tablies Stepo

Máte při tvorbě interiérů malých bytů nějakou osobitou filozofii nebo přístup, který vás odlišuje od ostatních designérů a architektů v oblasti bydlení?

Při zařizování malých bytů se snažíme dívat na interiér jako celek, aby jednotlivé místnosti či části bytu byly mezi sebou vizuálně propojené a aby jeho uspořádání bylo pro uživatele přirozené.

Je potřeba se vžít do uživatele a představit si jeho běžný den v domácnosti, znát jeho návyky, zvyky, postupy, a to vše mezi sebou vzájemně propojit. Tento přístup nás odlišuje od ostatních, nejde nám jen o vytvoření „pěkného“ prostoru, ale o vytvoření domova, který je skutečně přizpůsobený potřebám a snům jeho obyvatel.

Jaké jsou podle vašich zkušeností největší výzvy při zařizování malometrážních bytů a jak jste se s nimi v minulosti úspěšně vypořádali?

Malometrážní byty jsou pro nás vždycky výzvou, nicméně si troufám říct, že si s nimi umíme vždy hezky poradit. Máme s návrhy malých bytů spoustu zkušeností, umíme navrhnout interiér, který nepůsobí zastavěně a je v něm zároveň dostatek volného prostoru.

V tomto nám pomáhají multifunkční nábytkové prvky, jako je například sklopná postel, která je integrovaná ve skříni. Před skříni se nachází pohovka na míru, která je rozměrově přizpůsobena posteli - při sklopení tedy zůstává pohovka na svém místě, zádové polštáře z pohovky se použijí jako polštáře pro postel. Postel jsme použili v několika našich návrzích a realizacích.

Jakým způsobem multifunkční nábytek zlepšuje život v malém bytě, zejména v kontextu vašeho projektu Mooden Flat?

Tento typ nábytku přináší řadu výhod, které přímo reagují na výzvy spojené s omezeným prostorem. Nejenže usnadňuje každodenní život díky své adaptabilitě a flexibilitě, ale také umožňuje efektivnější využití dostupného prostoru. Multifunkční nábytek, jako jsou rozkládací pohovky, skládací stoly nebo postele s úložným prostorem, umožňuje obyvatelům malých bytů využívat jednu místnost více účely, jakoby se jednalo o celý byt. To znamená, že obývací pokoj může snadno proměnit v pracovnu nebo ložnici podle aktuální potřeby.

Výsledkem je, že obyvatelé získávají více „živého“ prostoru bez nutnosti fyzicky zvětšovat metráž svého bydlení. Šetří prostor a nemusí si pořizovat mnoho jednoúčelových kusů nábytku.

Praktický multifunkční nábyte
Obrázek: Interiér bytu Mooden Flat zahrnuje praktický multifunkční nábytek. Na snímku pracovna schovaná ve skříni a kuchyňská linka s vestavěným rozkládacím stolem.

Jak vidíte budoucnost malometrážního bydlení v kontextu rostoucích cen nemovitostí a omezeného prostoru ve městech?

Malometrážní bydlení bude stále více rozšířené, bude růst poptávka, a to hlavně ve velkých městech, kde je obrovská kumulace lidí. Rostoucí ceny nemovitostí jsou s tímto trendem ruku v ruce. Především pro mladé páry už jsou a stále více budou právě malé byty velice žádané.

Jaké nejnovější trendy ve vybavení malých bytů považujete za nejzajímavější a jak je aplikujete ve svých projektech?

Mezi nejnovější a zároveň nejzajímavější trendy ve vybavení malých bytů patří použití organických tvarů, které čerpají inspiraci přímo z přírody. Tento trend přináší do interiérů jemnost, plynulost a přirozenost. To je v kontrastu s tradičními geometrickými tvary, které mohou působit tvrdě a stroze. Organické tvary pomáhají vytvářet pocit klidu a relaxace, což je v malých bytech obzvláště důležité.

V našich projektech aplikujeme tento trend tak, že se snažíme vytvářet symbiózu s přírodou, a to nejen prostřednictvím nábytku, ale i celkového uspořádání interiérů. Volíme například křesla, pohovky, stoly nebo police s organicky tvarovanými prvky. Dále se zaměřujeme na materiály, které jsou přírodní nebo jejichž vzhled připomíná přírodu, aby podpořily pocit spojení s přírodou.

Můžete více rozvést, jakým způsobem spolupráce s firmou Dřevodílo Rousínov přispívá k inovacím ve vašich projektech?

Dřevodílo je naše sesterská firma, spolupracujeme na denní bázi, umožňuje nám vzájemně se doplňovat. My přinášíme inovativní designové nápady a Dřevodílo je s nepřekonatelnou precizností a důrazem na detail přetváří ve skutečnost. Díky tomu jsme schopni garantovat, že finální realizace interiérů přesně odpovídá našim původním vizualizacím a zákaznickým očekáváním.

Integrovaný multifuknční nábytek
Obrázek: Interiér garsonky s vysokým stropem a integrovaným multifunkčním nábytkem realizovaný Dřevodílem podle návrhu Kamily Petruželové.

Jaký přínos vidíte ve vytváření realistických 3D vizualizací pro vaše klienty a jak tato technologie ovlivňuje finální výsledky vašich projektů?

Přínos fotorealistických vizualizací je vskutku obrovský - zákazník ihned vidí, jak jeho vysněný interiér muže vypadat. Zákazník často nemá konkrétní představu o tom, jak by jeho byt měl vypadat a nechá nám volnou ruku.

To je pro nás obrovská výzva, závazek a zároveň velká radost. Často stačí do interiéru vnést nějaký zajímavý prvek, interiérové lamely, decentní tapetu, kombinace barevné výmalby s tapetou apod. A interiér působí najednou úplně jinak. A v tomto bodu vizualizace prodává, i když si to zákazník na začátku neuměl vůbec představit, vizualizace ho přesvědčí.

Integrovaný rozkládací nábytek
Obrázek: Fotorealistická vizualizace malého bytu s integrovaným rozkládacím nábytkem.

Jak často integrujete produkty jako stínění, pergoly, terasy a zimní zahrady do svých projektů a jaký mají vliv na celkovou kvalitu bydlení?

V naší praxi považujeme terasu, vybavenou adekvátním zastíněním (např. markýzou), za nezbytnou součást obytného prostoru. Tento přístup nám umožňuje rozšířit pohodlí domova do jeho venkovní části.

Terasa se tak stává dalším pokojem v domě, místem pro odpočinek a různé společenské aktivity. Proto se vždy snažíme o vizuální i funkční propojení interiéru s exteriérem, a pokud o to klient stojí, připravujeme kromě návrhu interiéru i návrh vybavení celé terasy nebo zimní zahrady.

Jaké výhody vidíte v používání kvalitních hliníkových produktů (pergoly, zimní zahrady, terasy apod.) ve vašich designových projektech? Existuje nějaký konkrétní produkt, který preferujete pro jeho funkčnost či estetickou hodnotu?

Hliník jako materiál se vyznačuje vynikající odolností proti povětrnostním vlivům, dlouhou životností a minimální potřebou údržby a to je pro venkovní konstrukce ideální. Hliník je také velmi flexibilní z hlediska designu.

Umožňuje širokou škálu povrchových úprav a barev a to nám designérům nabízí obrovský prostor pro kreativitu a možnost přizpůsobit vzhled produktů konkrétnímu stylu a charakteru projektu. V poslední době jsme zaznamenali zvýšený zájem především o bioklimatické pergoly. Pod bioklimatickou pergolou se dá velmi komfortně pobývat téměř po celý rok, díky tomu se terasa stává prodlouženým obývacím pokojem.

Jakou roli hrají produkty jako pergoly a zimní zahrady v kontextu propojení interiéru s exteriérem a jak tuto symbiózu vnímáte z hlediska současných trendů v bydlení?

Propojení interiéru a exteriéru v rámci domova je důležitým trendem, který reflektuje rostoucí potřebu lidí cítit se blíže přírodě a rozšířit svůj životní prostor i za hranice tradičních zdí domova. Terasa s pergolou nebo zimní zahrada nabízejí možnost užívat si venkovní prostředí komfortně a v bezpečí vlastního domova. Smazání hranic mezi vnitřkem a vnějškem podporuje wellbeing a zdraví obyvatel tím, že umožňuje větší kontakt s přírodou.

Rozhovor s Kamilou Petruželovou připravila Martina Volná, autorka blogu interier.design

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

518 324 833

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO
Máte s námi zkušenost? Řekněte názor na Facebooku či Google. Pomůžete ostatním.
Chceme vám usnadnit procházení naším webem a ukázat vám jen to, co vás skutečně zajímá. Můžeme? :)

Potřebujeme k tomu váš souhlas se zpracováním souborů cookies, tedy malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči a pomohou vám ušetřit si klikání, najít na našem webu rychle vše potřebné a díky nim se vám zobrazují jen skutečně relevantní reklamy na služby a zboží. Vše o tom, jak cookies zpracováváme, naleznete ZDE.

Upravit nastavení Souhlasím
Abychom vám mohli zajistit bezpečné procházení naším webem a vždy relevantní obsah

Nezbytné cookies zajišťující správné fungování našich webových stránek včetně těch, které zajišťují IT bezpečnost. Patří sem také cookies, které jsou potřebné pro ukládání vámi zvolených nastavení či cookies nutné pro komunikaci (load balancing cookies).

Tyto soubory, které se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (například množství návštěvníků či zobrazené stránky), nám pomáhají vylepšovat fungování našich stránek. Díky vašemu souhlasu budeme schopni získat a správně analyzovat cenná data o tom, jak našimi stránkami procházíte a co vás zajímá. Můžeme se tak neustále zlepšovat a zajistit, aby náš web skvěle fungoval a vy jste si mohli užít pohodlné procházení naší nabídkou.

Tento typ cookies využíváme pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, například na sociálních sítích. Díky těmto cookies je pak reklama přizpůsobena tomu, co vás skutečně zajímá (například na základě produktů, které jste si prohlédli na našem webu). I v případě, že tyto soubory deaktivujete, budou se vám reklamy při procházení internetem stále zobrazovat, nebudou pro vás ale relevantní.

Zavřít
× Najít produkt