Máme tu velkou čest přinést vám, milým čtenářům našeho blogu, rozhovor s další významnou a zajímavou osobností. Paní Ivana Minářová se vám v dalších řádcích představí sama, my jen prozradíme, že se jedná o dalšího odborníka na chytré domácnosti ... a ty jsou u nás v Sun System skutečně oblíbeným tématem. :)

Ivano, povězte čtenářům našeho blogu něco o sobě. Čemu se věnujete? S čím se na vás klienti nejčastěji obrací?

Jsem stavební projektantka na volné noze. Mými zákazníky jsou lidé, kteří se chystají stavět nový dům nebo rekonstruují ten starší. Jako první v republice jsem se před lety začala věnovat chytrým technologiím do domácností formou nezávislého poradenství. Mnou navržené stavby tyto technologie mohou využívat pro dosažení vyššího pohodlí a bezpečí, správně vyladěné technologie mohou ušetřit nemalé peníze. Obrací se na mne i lidé, kteří již spokojeně bydlí, ale chtějí něco vylepšit, například hledají vhodný termostat pro jejich dům nebo chtějí ovládat osvětlení přes mobilní telefon. 

Takže s Vámi mohou klienti rekonstruovat či stavět od A do Z?

Co se týká přípravy stavby, tak ano. U novostaveb společně s klientem navrhneme, jak bude dům vypadat (lidé mají většinou představu o velikosti stavby a rozložení místností nebo si našli si na internetu “stavbu svých snů”), případně návrh necháme na architektovi. Následně s dalšími kolegy zpracujeme dokumentaci pro úředníky a realizaci stavby. 

U rekonstrukcí hledám vhodnou cestu, jak se domu přizpůsobit, aby zásahy nebyly na škodu. Ne vždy je nutné vše kreslit na papír, někdy je lepší nechat návrh na šikovném řemeslníkovi (vodu nebo elektřinu většinou zvládnou sami, aniž by projektant musel kreslit výkresy). 

Rozsah technologií je vždy individuální, podle potřeb obyvatel domu. Díky své nezávislosti na výrobcích doporučuji jen taková zařízení, kterým sama věřím a které se do té konkrétní stavby opravdu hodí a obyvatelé domu je využijí. Komerční řešení se mnohdy snaží do domu prosadit i taková zařízení, která jsou možná dobrá z obchodního hlediska, ale pro konkrétního zákazníka nemusí mít užitek.  

Během stavby, pokud je třeba, dále spolupracuji se stavební firmou formou autorského dozoru.

Projektování není jen sezení u počítače. U rekonstrukcí je třeba stavbu zaměřit. Často objevím i nějaké ty poklady na půdě nebo navštívím vinný sklep.  

Nabízíte audit domácnosti se soupisem doporučení ke zlepšení. Jak to konkrétně probíhá? Přijdete do domácnosti klienta, projdete si ji, sepíšete, co je potřeba dovybavit,  a napíšete doporučení? Doporučujete také, kde vybavení nakoupit?

Přesně tak. Domácnost navštívím, povykládáme o tom, jak zde lidé žijí, co je trápí - často je to špatná regulace topení, chtěli by na dálku ovládat osvětlení nebo mít dům pod kontrolou, když jsou na dovolené. Z této návštěvy zpracuji dokument s možným řešením pro tuto konkrétní domácnost. Pokud to jde, tak ve dvou variantách. U jednotlivých zařízení uvádím odkaz, kde lze nakoupit, u technologií, které vyžadují odbornou montáž, doporučuji odborníky, kteří mohou pomoci. Dokument obsahuje i základní cenové srovnání.

Více mě oslovují lidé, kteří mají menší či větší představu, co chtějí doma vylepšit. To je ten z mého pohledu lepší případ, neboť můžeme diskutovat, které řešení je vhodnější. Zákazník si dovede představit, jaký bude mít zařízení na jeho život dopad. 

Méně častá je spolupráce s lidmi, kteří chtějí například využívat mobilní telefon k řízení domácnosti, ale nemají tušení, co to obnáší. V tomto případě mé poradenství spočívá spíše v obecnějším popisu možností. Zákazník se tak seznámí, jak by mohl domácnost vylepšit a jaký by to pro něj mělo význam.   

Máte ráda drobnosti, kterým říkáte geniální. Co to pro Vás znamená ve spojení s pohodlným bydlením?

Člověk je tvor od přírody líný a já nejsem jiná. Pokud je ta možnost, nechám na technologiích, ať pracují za mě. Základní technologie v domě, jako je vytápění a větrání, nemusí vůbec člověk ovládat, stačí je dobře nastavit. Máme-li na oknech žaluzie nebo závěsy, ty mohou být také samostatné. 

S přibývajícím věkem více řeším, v jakém prostředí žiji já a moje rodina - jestli dýcháme čistý vzduch, svítíme vhodným světlem, zbytečně neutrácíme za provoz bytu nebo zda můžeme delegovat domácí práce na jiné (například na myčku nádobí nebo robotický vysavač).

Co považujete za nejvíc geniální a důmyslnou drobnost ve vašem domově? Jak Vám zlepšuje život? A co doma ještě nemáte, ale moc si to přejete?

Bydlím v bytě v panelovém domě, takže narážím na jistá omezení ve využití všemožných technologií. Byt postupně vybavujeme, spíš podle aktuální potřeby. 

Náš “nejlepší” prostor s ohledem na technologie je ložnice, která slouží zároveň jako pracovna, neboť oba s manželem podnikáme. Je vybavená osvětlením Philips HUE Ambiance, které dokáže měnit barvu a intenzitu bílého světla (denní bílé světlo a žluté světlo, kterým je vhodné svítit večer, než jdeme spát). Od té doby, co tyto žárovky doma máme, nemám potíž vstávat brzo ani v zimě - program pro postupné probouzení zajistí, že nevstávám za tmy. 

Větrání v zimě zajišťují automatické otevírače oken Smarwi, které máme na oknech v ložnici a dětském pokojíčku. Toto zařízení otevírá okno podle časového programu (např. každou hodinu na 10 minut) nebo na pokyn senzoru oxidu uhličitého přes službu IFTTT. Od té doby, co jsme zařízení koupili, neřešíme, jestli v mrazech na noc okno otevřít nebo dát přednost teplu, ale vydýchanému vzduchu.  

A co bych si moc přála? Delší dobu pokukuji po zámku na bytové dveře. Jeden chytrý zámek jsem měla možnost vyzkoušet, ale nefungoval úplně tak, jak bych potřebovala. Věřím, že vhodný a zejména bezpečný produkt brzy najdu.

Za geniální považuji i možnost práce na dálku, třeba z lesa nebo od moře. Mimochodem, práce v zahraničí je dobrá příležitost k načerpání inspirace, co by se v českém domově dalo vylepšit. 

Jak víte, co kterému klientovi doporučit? Máte možnost produkty a služby sama zkoušet a testovat?

O technologiích píšu web Geniální dům. Díky němu se o mě dovídají výrobci a dovozci technologií a nabízí spolupráci. Většinou chtějí zveřejnit klasické PR články, ale protože si chci zachovat nezávislost, odmítám je. Produkt si raději na nějakou dobu vypůjčím na testování, a pokud se mi líbí, napíšu o něm článek. Na rozdíl od nabízených PR článků, které jsou obvykle orientované na vychválení produktu, si mohu dovolit i nějakou tu výtku, například když něco nefunguje. 

Kromě vlastního testování sleduji produkty na trhu a pročítám diskuze, do kterých přispívají lidí, kteří mají své vlastní zkušenosti.    

 S jakými typy bydlení se jako stavební projektantka nejčastěji setkáváte? Jsou to moderní domy nebo vnímáte návrat k přirozenému bydlení, ač se všemi inteligentními drobnostmi, které zpříjemňují život?

Jako jedinec na volné noze nemohu konkurovat velkým projekčním kancelářím, které mají kapacity na velké projekty. Já to však vnímám jako výhodu - pro tyto firmy není rekonstrukce rodinného domu až tak zajímavá zakázka. A často se setkávám i s názorem, že mě oslovují lidé i proto, že jsem žena, že očekávají větší pochopení pro věc. 

Při návrhu staveb se zaměřuji zejména na praktičnost - dostatek úložného prostoru a místa na nábytek, jednoduchost konstrukcí, předem vymyšlený prostor pro vedení instalací, atd. Materiály přizpůsobuji u rekonstrukcí stávajícím konstrukcím (například do stavby z pálených cihel nerada dávám vápenopískové tvárnice, pokud nejsou nutné ze statického hlediska). Aktuální trendy ve stavebnictví sleduji, nicméně jsem se ještě prakticky nesetkala například se slaměným domem nebo zelenou fasádou. Těmto konstrukcím fandím, a pokud se setkám se stavebníkem, který pro ně bude mít pochopení, ráda se na projektu budu podílet.

Můj názor je, že i když budu bydlet na samotě u lesa v domě z přírodních materiálů, protože chci žít v souladu s přírodou, bez moderních technologií se neobejdu. Málokdo dokáže žít bez pračky, teplé vody v koupelně, kvalitního osvětlení nebo vytápění. Proč myslíte, že máme všichni mobilní telefony? Právě pro to pohodlí, které nám přináší (nikam nemusím chodit, když potřebuji telefonovat; nemusím zapínat počítač, když potřebuji napsat email; nemusím chodit na nádraží, abych naplánovala cestu vlakem na výlet). Správně navržené technologie život usnadní, ale neomezí. Čili - bydlet ve stavbě z přírodních materiálů neznamená vzdát se veškeré techniky. 

Jakou roli pro vás hraje v interiéru osvětlení a stínění? Co se na něm dá všechno vylepšit tak, aby ovládání bylo co nejvíce pohodlné?

U stínění si představuji jeho nezávislost na člověku. Tedy automatické nastavení podle denní doby a počasí, podle mojí činnosti. Samozřejmostí je pěkný vzhled, aby nenarušovalo interiér. Dnes jsou již stínicí prvky na takové úrovni, že si vybere každý, tatam je doba, kdy všichni v bytech měli stejné interiérové žaluzie a šedé lamely na oknech rodinných domů.

Osvětlení vnímám opět jako praktickou součást domu. Moc neumím navrhnout osvětlení “na efekt”, například barevné světla do obývacího pokoje (v případě potřeby oslovím architekty nebo světelné studio). Určitě u osvětlení hraje roli design a účel, tedy ne jedno centrální světlo, ale více zdrojů (lampa na čtení, osvětlení pracovního stolu za monitorem pro snížení kontrastu při práci potmě, atd.). Také je dobré myslet na účel prostor, které osvětluji, případně sloučit více funkcí do jednoho zařízení (například pohybový senzor v osvětlení chodby, které se rozsvítí jen při průchodu, ideálně ještě doplněný časovým plánem - v noci se sníží intenzita světla).

Vezměte si takové divadlo. Osvětlovač vždy ví, kam a jak moc svítit, jakou barvou světla. Podívejte se na svůj byt očima diváka… (fotka je ze závěrečného vystoupení improvizační skupiny, zrovna “řídím letadlo”).

Pro větší pohodlí může být ovládání světel i stínění na dálkové ovládání, ať už ovládačem nebo mobilem, ale každopádně je vhodné zachovat vypínač na stěně (už jen kvůli návštěvám...). Takový ovládač využijete při odpočinku nebo v ložnici. 

Co všechno se dá vylepšit na zahradě? I zde navrhujete a doporučujete drobnosti pro pohodlnější život?

Velkým problémem, o kterém se často mluví, je sucho. Chytře vymyšlené automatické zavlažování zajistí kvetoucí zahradu a krásný trávník. Dokonce i péči o něj můžete nechat na robotovi - robotické sekačce. 

Já si při spojení zahrada a rodinný dům přestavím terasu, kde se dá odpočívat s knížkou v ruce, setkávat se s přáteli. K tomu však patří i nějaká ta stříška proti slunci a oplocení proti nežádoucím pohledům kolemjdoucích. A stejně tak jako u zmíněného stínění oken, i v této oblasti dnes existují krásná a funkční řešení.     

Na jaký projekt ráda vzpomínáte? A proč?

Nebudu jmenovat konkrétní stavbu. Stavařina je úžasná v tom, že žádný projekt není stejný a na každém bych našla něco nej, proto svou práci miluji. Spíš vzpomínám na lidi, se kterými spolupracuji. Jsem velmi ráda za důvěru, kterou do mne cizí lidé vkládají, přeci jen je nový dům nebo rekonstrukce stojí nemalé peníze a předpokládají, že stavět budou jen jednou v životě. Není proto prostor na omyly, snažím se odrazovat od polovičatých řešení nebo šetření na nesprávném místě. Myslím si, že se mi to docela daří, alespoň podle staveb, které se podle mých projektů již zrealizovaly. Sem tam se mi také ozvou známí mých klientů, abych pomohla vybudovat bydlení i jim. To je ta nejlepší odměna za mou práci. 

------------------------------------------------

Na otázky odpovídala paní Ivana Minářová, stavební projektantka na volné noze (www.minarova.cz).

Moc děkujeme za odpovědi a přejeme paní Minářové hodně nových a zajímavých projektů.

Sun System

 

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

518 324 833

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO
Máte s námi zkušenost? Řekněte názor na Facebooku či Google. Pomůžete ostatním.
Chceme vám usnadnit procházení naším webem a ukázat vám jen to, co vás skutečně zajímá. Můžeme? :)

Potřebujeme k tomu váš souhlas se zpracováním souborů cookies, tedy malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči a pomohou vám ušetřit si klikání, najít na našem webu rychle vše potřebné a díky nim se vám zobrazují jen skutečně relevantní reklamy na služby a zboží. Vše o tom, jak cookies zpracováváme, naleznete ZDE.

Upravit nastavení Souhlasím
Abychom vám mohli zajistit bezpečné procházení naším webem a vždy relevantní obsah

Nezbytné cookies zajišťující správné fungování našich webových stránek včetně těch, které zajišťují IT bezpečnost. Patří sem také cookies, které jsou potřebné pro ukládání vámi zvolených nastavení či cookies nutné pro komunikaci (load balancing cookies).

Tyto soubory, které se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (například množství návštěvníků či zobrazené stránky), nám pomáhají vylepšovat fungování našich stránek. Díky vašemu souhlasu budeme schopni získat a správně analyzovat cenná data o tom, jak našimi stránkami procházíte a co vás zajímá. Můžeme se tak neustále zlepšovat a zajistit, aby náš web skvěle fungoval a vy jste si mohli užít pohodlné procházení naší nabídkou.

Tento typ cookies využíváme pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, například na sociálních sítích. Díky těmto cookies je pak reklama přizpůsobena tomu, co vás skutečně zajímá (například na základě produktů, které jste si prohlédli na našem webu). I v případě, že tyto soubory deaktivujete, budou se vám reklamy při procházení internetem stále zobrazovat, nebudou pro vás ale relevantní.

Zavřít
× Najít produkt