Zimní zahrada je skvělou možností, jak efektivně rozšířit svůj obytný prostor. Typ vybírejte podle toho, co od zimní zahrady očekáváte. Díky praktickým doplňkům můžete tento prostor využívat celoročně. Co všechno byste měli před výběrem prosklené zimní zahrady zvážit?

Jak je to se stavebním povolením na zimní zahradu?

Informaci o tom, zda ke stavbě zimní zahrady potřebujete stavební povolení, získáte na příslušném stavebním úřadě. Zpravidla si vystačíte pouze s ohláškou.

Hliníková zimní zahrada je obvykle rozšířením stávající budovy, stojí tedy u vašeho domu. Obvykle se zimní zahrada nachází na terase. Pokud stavba nepřesáhne plochu 25 m² a maximální výšku 5 m, postačí vám pouze ohlášení stavby. V případě, že bude zimní zahrada volně stojící, nepotřebujete stavební povolení, pokud zastavěná plocha nebude větší jak 40 m² a výška nepřesáhne 5 m.

Vytvořit do detailu promyšlenou zahradu není jednoduché, proto většina zimních zahrad je tzv. na klíč, tedy od začátku navržená, vyrobená a nainstalovaná odbornou firmou, která vám se stavebním povolením pomůže. Oproti typovým zimním zahradám je výhodou zimních zahrad na míru možnost přesně zvolit jejich rozměry, mimo jiné i pro účely stavebního povolení.

K jakému účelu bude hliníková zimní zahrada sloužit?

Než se rozhodnete pro konkrétní provedení, zvažte, na jakou stranu bude zahrada orientovaná a jakou funkci bude plnit.

Orientace podle světových stran:

 • Jih – orientace na jih je nejlepší volbou, protože si zde slunečních paprsků užijete celý den. I v zimě se zde budete cítit příjemně.
 • Západ – na západní straně si sluníčka užijete v průběhu celého odpoledne a i ve večerních hodinách v ní bude příjemně teplo.
 • Východ – do východně orientované prosklené zimní zahrady svítí slunce pouze ráno a dopoledne. Navečer už zde může být chladno.
 • Sever – přes den bude v zahradě dostatek světla. Na severní stranu se zahrady staví především proto, že mají fungovat jako izolátor domu. Sluníčka si zde příliš neužijete.

Za jakým účelem zimní zahradu pořizujete? Hliníková zimní zahrada může sloužit jako:

 • wellness,
 • zastřešení bazénu,
 • pracovna,
 • rozšíření obývacího pokoje,
 • jídelní kout,
 • herna pro děti,
 • odpočinková zóna pro relaxaci,
 • místo pro setkávání s přáteli.

zahrada je skvělým místem pro setkávání
Obrázek: Zimní zahrada je skvělým místem pro setkávání s přáteli.

Zimní zahrada může být celoroční i sezonní

Před realizací se rozhodněte, zda budete chtít prosklenou zahradu využívat i v zimě, nebo v ní budete trávit čas pouze od jara do podzimu.

 1. Celoroční zimní zahrada – abyste se zde cítili příjemně i v chladných zimních měsících, je potřeba zimní zahradu opatřit zateplenou podlahou. Zahrada se tak stane plnohodnotnou obytnou místností.
 2. Sezonní zimní zahrada – budete v ní trávit čas od jara do podzimu, kde vás ochrání před deštěm, větrem a sluncem. V zimě může sloužit jako prostor pro přezimování květin. Je možné do ní schovat třeba i sekačku nebo venkovní gril.

Nejčastěji se v zimní zahrady promění hliníkové pergoly, které se zasklí. Zimní zahradu můžete mít i na balkoně. Stačí jej zasklít. Sluneční paprsky si tak můžete vychutnávat, i když teploměr ukazuje nižší venkovní teplotu. Zasklením balkonu zvětšíte obytnou plochu, ale také zabráníte pronikání studeného nebo horkého vzduchu do pokoje. Výhodou je také snížení nákladů na topení.

Způsob zasklení a výrobní materiály zimní zahrady

Zimní zahrady jsou k dostání ze dřeva, plastu a hliníku. Každý materiál má své výhody a nevýhody.

 • Dřevěná zimní zahrada – výhodou je krásný vzhled a konstrukce, která souzní s přírodou. Nevýhodou je časově i finančně náročná údržba, která spočívá v natírání, broušení a ochraně proti dřevokaznému hmyzu.
 • Plastová zimní zahrada – je nenáročná na údržbu, ale plast po čase zajde a není možné jej renovovat.
 • Hliníková zimní zahrada – jde o nejlepší volbu. Hliník je odolný materiál, který nevyžaduje žádnou péči, a přitom si po celou dobu zachovává svůj původní vzhled. Jde o pevný materiál, ze kterého je možné vyrobit elegantní a subtilní konstrukci. Navíc si můžete vybrat z pestré barevné nabídky RAL nebo se rozhodnout třeba pro dřevěný dekor. Hliníková zimní zahrada dokonale splyne s designem vašeho domu či bytu.

zimní zahrada z hliníku
Obrázek: Nejpraktičtější volbou je zimní zahrada z hliníku.

Způsoby zasklení

Možností, jak provést zasklení, je celá řada. Zvolit můžete fixní nebo otevírací prvky, ale také celoprosklené posuvné stěny. Skleněné plochy se vyplňují bezpečnostním sklem o tloušťce 8 mm. Výhodou skla je izolace hluku z vnějšího prostředí a nízká propustnost tepla. Střecha může být prosklená nebo z 16mm komůrkového polykarbonátu. V naší nabídce najdete:

 • Zahrady s posuvným bezrámovým zasklením – střecha se vyrábí z 16mm polykarbonátu nebo 8mm bezpečnostního skla. Obvodové zasklení posuvných zimních zahrad se vyrábí z 8mm skla. Konstrukci tvoří extrudované hliníkové profily s práškovou povrchovou úpravou. Prosklené stěny jsou vedeny v lištách a otevírají se pouhým posunutím. Tento typ je vhodný pro všechny, kteří preferují čisté linie a minimalismus.
 • Zahrady s otvíravými dveřmi – toto provedení má dvě pevné boční stěny. Přední část je opatřena dvojitými otvíravými dveřmi. Střešní krytina je řešena buď 16mm polykarbonátem, nebo 8mm bezpečnostním sklem. Zasklení obvodových stěn je vyrobeno z 8mm bezpečnostního skla.
 • Zimní zahrada s posuvnými dveřmi – zahrada má pevné boční stěny. Přední část tvoří čtyřdílné posuvné dveře. Prosklení stěn a střechy je vyrobeno z 8mm bezpečnostního skla. V případě zastřešení můžete zvolit i 16mm polykarbonát.
 • Luxusní zimní zahrady na míru – z hlediska rozměrů i typu zasklení si můžete nechat zahradu přizpůsobit na míru svým požadavkům. Zasklení může být rámové či bezrámové. Sklon střechy zahrady je možné upravit v rozsahu od 5 do 15°.

Všechny naše zahrady s pevnou střechou se testují na zatížení sněhem až do 170 kg/m². Dešťová voda odchází odtokem, který je integrovaný do stojiny v přední části. Typizované zahrady s pevnou střechou mají minimální rozměry 3 × 2 m a maximální rozměry 7 × 4 m.

bezrámová zimní zahrada
Obrázek: Elegantní bezrámová zimní zahrada.

Doplňte zimní zahradu vhodným stíněním

Přestože nemusí být zasklení jen čiré, ani mléčné či antracitové provedení vás zcela neochrání před horkými slunečními paprsky. Proto se doporučuje střechu zimní zahrady zastínit. Vybírat můžete z několika možností:

 • venkovní markýzy,
 • baldachýny a plisé.

Kromě zastínění střechy je důležité i boční stínění, pro které se používají tzv. clony. Ochrání vás před větrem, mírným deštíkem a zvědavými pohledy kolemjdoucích či sousedů. Díky speciální tkanině není vidět do zahrady, ale vy ze zahrady do okolí vidíte. Rolety se instalují buď do vodicích lišt, nebo na vodicí lanka.

 • Mezi nejprodávanější clony patří ZIPSCREEN, které odolají i silnému větru. Minimální rozměry jsou 80 × 80 cm, maximální 500 × 600 cm.
 • Rolety CABLESCREEN nejsou instalovány do vodicích lišt, ale na vodicí lanka. Jsou cenově nejdostupnějším řešením. Minimální rozměry jsou 80 × 80 cm, maximální 500 × 600 cm.
 • Screenové rolety VERTICAL jsou určeny pro zastínění velkých ploch. Minimální rozměry jsou 40 × 40 cm, maximální 500 × 400 cm.
 • Screenové rolety UNIVERSAL se hodí i pro stínění balkonů. Minimální rozměry jsou 40 × 40 cm, maximální 450 × 400 cm.
 • Stabilní rolety VENTOSOL odolají i silným poryvům větru. Minimální rozměry činí 75 × 50 cm, maximální rozměr je 700 × 300 cm.

Jak si odpočinek v zimní zahradě co nejvíce zpříjemnit?

Abyste se v zimní zahradě cítili jako v oáze klidu, je potřeba ji vybavit potřebnými doplňky. Které by vám neměly chybět?

Pohodlný zahradní nábytek do zimní zahrady

Zahradní nábytek vybírejte podle toho, k jakému účelu bude zimní zahrada sloužit:

 • Relaxace – pokud bude zimní zahrada především místem relaxace a klidu, neměla by v ní chybět sedací souprava nebo zahradní sedačka, případně lehátko. Nejluxusnější odpočinek vám nabídne zahradní postel.
 • Setkávání s přáteli – pro společenské události využijete modulární sedací soupravy, jejichž prostorové uspořádání přizpůsobíte aktuálním požadavkům.
 • Jídelní kout – jestliže se venku chystáte snídat, obědvat nebo večeřet, vybavte zahradu jídelní soupravou, která zahrnuje stůl i židle.
 • Pracovna – svůj venkovní home office vylaďte pohodlným zahradním křeslem nebo židlí a stolem, který poskytuje dostatek prostoru pro práci i občerstvení.

Zahradní grily

Pokud patříte mezi milovníky grilovaných dobrot, udělejte v zimní zahradě prostor na gril. Mezi nejoblíbenější patří keramické grily BIG GREEN EGG nebo grily Primo. Srdce grillmastrů si získaly i plynové grily a grily na dřevěné uhlí. Výhodou plynových grilů je rychlá a zdravá příprava. Grily na dřevěné uhlí propůjčují jídlu pravou barbecue chuť. Jestliže nedáte dopustit na otevřený oheň, postavte si na zahradu stylové venkovní ohniště VULCANUS.

Doplňky pro pohodu ve všech směrech

O tom, jak se ve svojí hliníkové zimní zahradě budete cítit, rozhodují i doplňky. Do zimní zahrady rozhodně patří rostliny. Do betonových květináčů se budou perfektně hodit bonsaje a stromky až do střední velikosti. Květiny si budou rozumět se stylovými nerezovými květináči. Kromě květin můžete do květináčů z nerezu zasadit také bylinky nebo jahody. Abyste v zimní zahradě mohli sedět až dlouho do noci, nemělo by v ní chybět osvětlení. Nejoblíbenější jsou energeticky úsporná LED světla, která jsou integrovaná uvnitř střešních hliníkových profilů.

Pokud se chystáte zimní zahradu užívat i v zimě, vyplatí se vám investice do vytápění v podobě terasových ohřívačů. Vsadit můžete na plynové stojací ohřívače, které znáte třeba ze zahrádek restaurací. Běžnější jsou infrazářiče, které nejsou náročné na prostor. Topení můžete instalovat na stropní nosníky i na stěnu zimní zahrady.

Zimní zahrada je skvělým řešením, jak zvětšit obytnou plochu. Kromě toho si v ní můžete blízkost přírody užívat bez ohledu na rozmary počasí. Rádi vám poradíme s výběrem i návrhem a zimní zahradu na klíč vytvoříme přesně podle vašich představ.

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

518 324 833

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO
Máte s námi zkušenost? Řekněte názor na Facebooku či Google. Pomůžete ostatním.
Chceme vám usnadnit procházení naším webem a ukázat vám jen to, co vás skutečně zajímá. Můžeme? :)

Potřebujeme k tomu váš souhlas se zpracováním souborů cookies, tedy malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči a pomohou vám ušetřit si klikání, najít na našem webu rychle vše potřebné a díky nim se vám zobrazují jen skutečně relevantní reklamy na služby a zboží. Vše o tom, jak cookies zpracováváme, naleznete ZDE.

Upravit nastavení Souhlasím
Abychom vám mohli zajistit bezpečné procházení naším webem a vždy relevantní obsah

Nezbytné cookies zajišťující správné fungování našich webových stránek včetně těch, které zajišťují IT bezpečnost. Patří sem také cookies, které jsou potřebné pro ukládání vámi zvolených nastavení či cookies nutné pro komunikaci (load balancing cookies).

Tyto soubory, které se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (například množství návštěvníků či zobrazené stránky), nám pomáhají vylepšovat fungování našich stránek. Díky vašemu souhlasu budeme schopni získat a správně analyzovat cenná data o tom, jak našimi stránkami procházíte a co vás zajímá. Můžeme se tak neustále zlepšovat a zajistit, aby náš web skvěle fungoval a vy jste si mohli užít pohodlné procházení naší nabídkou.

Tento typ cookies využíváme pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, například na sociálních sítích. Díky těmto cookies je pak reklama přizpůsobena tomu, co vás skutečně zajímá (například na základě produktů, které jste si prohlédli na našem webu). I v případě, že tyto soubory deaktivujete, budou se vám reklamy při procházení internetem stále zobrazovat, nebudou pro vás ale relevantní.

Zavřít
× Najít produkt