Dostavujete domek a plánujete k němu ještě přistavět pergolu, kterou byste rádi připevnili k fasádě? V takovém případě se vám nabízí hned několik řešení. Kotvení přímo k domu je z mnoha pohledů omezené. Zohledněte váhu pergoly a různé povětrnostními vlivy.

Materiál ovlivňuje možnost kotvení

Kotvení je možné, pokud je na místě přichycení pergoly pevný materiál. Pokud je tedy stěna, kde chcete mít pergolu například z betonu, kotvení je bez problémů. Existuje ale několik materiálů, do kterých kotvit pergolu nelze. Například duté cihly by ji neudržely. Stavební firmy se také musí ohlížet na styl zateplení domu.

Kotvení pomocí vazníků

Pokud víte, že vaše stavba je na kotvení ideálně připravená, je možné jej provést několika způsoby. Jedním z nich je kotvení pomocí vazníků, tedy nosného ráhna a chemické kotvy. Takové kotvení se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutí vazníků.

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Pokud se kotví do zateplené fasády, je nutné použít delší tyče a vrtat hlouběji. Vždy se ale tento postup provádí až po dokončení fasády a zateplení. Pokud jste tedy v průběhu stavby, můžete ji v klidu dokončit a poté se vrhnout na řešení kotvení pergoly.

Bezúdržbová hliníková pergola TERRADO, která je kotvená přímo na fasádu rodinného domku.

 

Majitelé domků touží po uchycení pergoly k domu nejčastěji z estetických nebo finančních důvodů. Taková pergola je levnější, než samonosné pergoly, které se kotví do země. Kvůli častým komplikacím s kotvením pergol přímo k domu se velmi často sahá po samonosné pergole, která se následně uchytí k domu. Co to znamená?

Samonosné pergoly se kotví do země a jsou stabilnější

Samonosná pergola je taková, která má sloupy i na straně u domu. Postaví se tak na všechny 4 nohy, ty se zakotví do země a poté se pergola jen přichytí k domu. Dělá se to hned z několika důvodů.

  • Toto řešení dovolují všechny typy staveb.
  • Pergola je více stabilní, než při samotném kotvení k domu.
  • Sloupy u domu mohou napravit problémy s nerovností zdí. Často se stává, že zeď domu není dokonale rovná. Pokud se k ní přichytí rovný sloup, stane se jí podpěrou a vybalancuje problémy, které by nerovnosti mohly způsobit.
  • Samonosnou pergolu je možné zasklít nebo do ní instalovat screenové rolety. Můžete ji tedy mnohem jednodušeji připravit na zimu. V zasklené pergole lze trávit i dlouhé zimní a podzimní večery. Screenové rolety zase chrání proti silnému slunci v létě. Jsou tedy oblíbeným doplňkem. Do kotvené pergoly je jejich instalace nemožná.
Bezúdržbová bioklimatická pergola PLACEO je samonosná. Ašak velmi natěsno k domu tak, aby se předešlo zatékání vody na terasu.

 

Obáváte se samonosných pergol? Není důvod

Při stavbě samonosných pergol se objevuje několik obav. Nejčastěji je to obava o zatékání vody mezi sloup a dům. Tento problém se řeší přitáhnutím sloupů k fasádě domu velmi natěsno. A pokud takové řešení možné není, instaluje se nad sloupy hliníkový profil, který vytvoří okap a vodu do tohoto prostoru nepustí. Zamezí se tak narušování materiálů.

Další obava je o estetickou stránku takové pergoly. Někteří majitelé domků si představují, že jim sloupy nebudou nijak narušovat fasádu a pouze se k ní ukotví střecha. Sloupy se ale vždy volí tak, aby stylově k domu seděly a umísťují se na místa, kde nebudou ničemu překážet.

Určitě vás nebude stavební firma nutit, abyste si postavili sloupek před okno nebo na jiné nevhodné místo. Abyste byli s výsledným vzhledem pergoly spokojeni, můžete volit z několika druhů pergol. Klasické dřevo nebo i futuristické pevné hliníkové pergoly se nabízejí v mnoha barevných provedeních.

Se samonosnou pergolou máte tedy vždy variantu, jak postavit pergolu přímo k domu i když vaše stavba nemá zrovna vhodnou izolační vrstvu nebo stavební materiál.

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

800 150 180

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA / DOTAZ