Trávíte v létě každou chvilku na terase, balkoně nebo v zimní zahradě? V tom případě asi víte, jak nepříjemné mohou být ostré sluneční paprsky nebo letní přeháňky. Jak vyzrát na rozmary počasí a užít si ničím nerušené venkovní posezení? Sáhněte po markýze.

Rozdělení markýz podle typu konstrukce

Na trhu existuje celá řada markýz vhodných pro zastínění balkonu, pergoly nebo třeba zimní zahrady. Venkovní markýzy od sebe odlišuje typ konstrukce. S jakými se setkáte?

Otevřené markýzy

Slovo „otevřené“ odkazuje k tomu, že konstrukce venkovní markýzy ani její látka nejsou kryté. Látka se klasicky navíjí na hřídelovou tyč. Aby vám markýza dlouho sloužila, je potřeba ji umístit tam, kde bude chráněna před znečištěním a nepřízní počasí. Nejlepším prostorem pro instalaci je místo se stříškou, převisem a v případě instalace v panelovém domě například balkón horního souseda. Jestliže nemáte chráněné místo, můžete k markýze pořídit ochrannou hliníkovou stříšku. Otevřené markýzy mohou a nemusí mít nosný ocelový profil.

 • Markýzy bez nosného ocelového profilu – patří mezi nejlevnější na trhu. Nosná část konstrukce je včleněna do dvou úchytů, které jsou osazeny rameny a navíjecím mechanismem. Nevýhodou je pevně daná šířka markýzy, kterou nelze měnit. Výhodou je nižší hmotnost a cena.
 • Markýzy s nosným profilem – nosný profil markýze propůjčuje vyšší pevnost a stabilitu. Na nosný profil jsou připevněna hliníková ramena, navíjecí válec a kotvicí konzole. Díky této konstrukci může být markýza širší a více se vysunout. Navíc můžete kotvicí konzoly variabilně umístit, ale také se v případě potřeby rozhodnout pro jejich větší počet. Při montáži tedy nejste limitovaní například vedením kabeláže nebo rozmístěním krovů.

Kazetové markýzy

Jsou opakem otevřených markýz. Nabízejí dokonalé konstrukční řešení, a proto jsou na trhu nejoblíbenější. Základ konstrukce tvoří nosný profil s kazetou, ve které jsou ukryté veškeré prvky markýzy. Díky tomu je kazetová markýza dokonale chráněná před nepřízní počasí i znečištěním. Prodlužuje se tím její životnost. Kazeta pojme nejen látku, ale také ramena. Výhodou kazety je kompaktní a luxusní vzhled. Kazetovou markýzu můžete umístit na zcela otevřené části domu.

Kazetové markýzy z nabídky Sun System:

 • STOBAG CASABOX – patří mezi nejprodávanější produkty. Kazeta může mít kulatý nebo hranatý tvar. Instalace je možná na zeď, do stropu nebo na krokev. Možnosti nastavení sklonu jsou od 0 do 90°. Konstrukci tvoří extrudované hliníkové profily s práškovým lakováním. Rozměr markýzy je 5 500 x 2 500 mm nebo 5 000 x 3 000 mm.
 • STOBAG PURABOX – chlubí se kazetou s rozměry 201 x 154 mm, díky čemuž je kazeta nejmenší na světě. Markýzu připevníte do stropu, na stěnu, nebo do krokve. Hliníkové profily s práškovým lakováním jsou samozřejmostí. Maximální rozměry markýzy jsou 5 000 x 2 250 mm.
 • STOBAG TENDABOX – jedná se o nejprodávanější markýzu, která disponuje výsuvným volánem integrovaným v předním profilu. Ochranný box může být kulatý nebo hranatý. Markýzu připevníte na strop, na zeď, nebo do krokve. Konstrukci tvoří hliníkové profily s práškovou lakovanou úpravou povrchu.
 • STOBAG RESOBOX – venkovní markýzy pro stínění velkých ploch. Její maximální šířka dosahuje 18 m a stabilitu zajišťuje 6 kloubových ramen. Sklon je možné nastavit od 0 do 90°.
 • STOBAG CAMABOX – předností této designové markýzy je LED osvětlení, které je integrované v ochranné kazetě. Sklon markýzy je možné nastavit od 5 do 35°. Maximální rozměr markýzy je 5 000 x 3 000 mm.
 • Wo&Wo TRENDLINE – výsuvná markýza s maximálními rozměry 7 000 x 3 500 mm v sobě snoubí funkci stínění a unikátní design. Markýzu je možné instalovat do stropu, na stěnu, ale také do krokve. Sklon se pohybuje v rozmezí od 5 do 40°.
 • Wo&Wo TOPLINE – jedná se o výrobek s prodlouženou zárukou až na 7 let. Markýza může mít sklon 5 až 40° a je možné ji připevnit do stropu, na zeď nebo do krokve. Její rozměry jsou 13 000 x 4 000 mm.


Obrázek: Kazetová markýza na terasu s LED osvětlením.

Polokazetové markýzy

Venkovní výsuvná markýza kombinuje vlastnosti otevřené a kazetové markýzy. Nosnou část tvoří ocelový profil, na který jsou připevněna ramena a kotvicí mechanismus. U polokazetové konstrukce kazeta chrání pouze navíjecí válec s látkou. Ramena jsou při pohledu zespodu vidět.

Samostatně stojící zahradní markýza

Zahradní markýzy s nosnou konstrukcí jsou samostatnou kategorií. Na první pohled mohou připomínat pergolu. Mají hliníkovou konstrukci a zastřešení, které tvoří výsuvná markýza. Samostatně stojící markýzu můžete postavit třeba doprostřed zahrady. Zahradní markýza své využití najde i pro komerční účely, například jako zastřešení zahrádek restauračních zařízení.

Jaké samostatně stojící markýzy najdete v naší nabídce?

 • STOBAG OMBRAMOBIL – jsou vhodné pro zastínění občasných venkovních akcí. K dispozici jsou v klasickém provedení ve tvaru A, kdy se jedná o mobilní stojan, ale také mohou mít patky pro zabetonování. Díky odolné kazetě můžete markýzu nechat venku i po skončení letní sezony. Markýza je velká 5 500 x 4 500 mm.
 • STOBAG BOXMOBIL – stahovací markýza je určena pro zastřešení velkých ploch restaurací, kaváren a hotelů. Její rozměry jsou 6 620 x 7 000 mm. Stojan může být opatřený patkou pro zabetonování a díky ochrannému boxu může stát markýza venku celoročně.


Obrázek: Samostatně stojící markýza.

Rozdělení venkovních markýz podle typu ramen

Podle ramen se markýzy dělí na výsuvné a sklopné.

Výsuvné markýzy

Jde o výrobky, které mají výsuvná ramena. V současnosti se jedná o nejoblíbenější a nejprodávanější provedení. Markýzy se používají pro stínění teras, pergol, zimních zahrad, balkonů i lodžií. Označují se také jako markýzy terasové. Při otevření markýzy se vysunou ramena, která zůstávají po celou dobu ve stejné rovině. Pojmem „výsuv“ se označuje vzdálenost od navíjecí tyče až po čelní profil markýzy. Výsuv je regulovatelný podle aktuálních potřeb.

Výsuvné markýzy z naší nabídky:

 • STOBAG AIROMATIC – markýza určená pro zastínění zimních zahrad, prosklených střech, střešních oken nebo dřevěných pergol. Konstrukce je vyrobena z extrudovaných hliníkových profilů. Rozměry jsou 5 500 x 5 000 mm nebo 4 500 x 6 000 mm.
 • STOBAG TARGA – používá se pro zastínění velkých prosklených střech, zimních zahrad a pomocných konstrukcí. Maximální rozměr venkovní markýzy je 7 000 x 7 000 mm. Konstrukce je z hliníku.
 • XLIGHT – jediný typ zastínění, který se instaluje dovnitř neboli pod střechu. Je ideálním řešením pro stávající konstrukce, pergoly a zimní zahrady. Velikost markýzy je 5 000 x 4 000 mm.
 • WO&WO XLINEvenkovní markýza pro zastínění velkých ploch. O tom ostatně svědčí její rozměry 6 000 x 7 000 mm. Používá se nejen pro zastínění pergol a zimních zahrad, ale také například velkých střešních oken.


Obrázek: Markýza pro zastínění pergoly.

Sklopné markýzy

Jsou nejlepším řešením, když potřebujete ušetřit místo, případně před oknem nemáte prostor. Tyto markýzy se používají pro stínění balkonů, zimních zahrad, oken a dveří. Říká se jim také balkonové markýzy nebo svislé stínění.

Sklopné markýzy mají nižší hmotnost a jednodušší konstrukci než markýzy výsuvné. Markýza se roztahuje sklopením ramen, případně se vede ve vodicích lištách. Nemá nosný ocelový profil. Nosná konstrukce se nachází mezi dvěma úchyty, které jsou umístěné po stranách markýzy. Napnutí látky závisí na sklopných ramenech. Některá ramena jsou doplněna pružinovým systémem, který zabraňuje složení ramen při větru. Nejlepším řešením je kazetová sklopná markýza.

Naše nabídka sklopných markýz:

 • VISOMBRA – jedná se o fasádové výklopné markýzy, které si své místo najdou v bytových domech, kancelářích i komerčních prostorech. Nastavení úhlu sklonu je od 0 do 180°. Markýzy disponují sklopnými rameny s pružinkovým mechanismem. Kazeta může mít kulatý i hranatý tvar. Maximální rozměr je 4 000 x 3 500 mm.


Obrázek: Balkonová markýza.

Co se vyplatí promyslet před nákupem venkovní markýzy?

Než se rozhodnete pro konkrétní produkt, zamyslete se nad tím, kolik prostoru na markýzu máte, kam ji budete připevňovat a jak velkou plochu budete chtít zastínit.

Markýza by měla být umístěna v takové výšce, aby její podchodná výška byla při celkovém vysunutí zhruba 2,2 m. V případě, že se rozhodnete pro markýzu s volánem, který se hodí pro odstínění zapadajícího slunce, nezapomeňte myslet na pohodlnou podchozí výšku. Délka volánu může být 25 až 30 cm. Sklon markýzy by měl být alespoň 14°, aby z ní při dešti bez problémů odtékala voda.

Způsob ovládání

Markýzu můžete ovládat několika způsoby:

 • Klikou – pro nastavení markýzy bude potřeba vaše fyzická aktivita. Markýza se zasouvá a vysouvá točením klikou. Ovládání klikou se používá u menších markýz bez nosného profilu.
 • Motoremelektrické markýzy se ovládají jednoduše. Stačí, abyste stiskli vypínač nebo dálkové ovládání. Díky dálkovému ovládání (případně ovládání přes chytré zařízení - mobil, tablet, počítač nebo tzv. chytrou domácnost) můžete markýzu ovládat třeba i z pohodlí lehátka.

Výrobní materiály

Pokud chcete, aby vám markýza sloužila co nejdéle, chtějte konstrukci z extrudovaného hliníku. Nejlepší povrchová úprava je lakováním práškovou barvou. Taková konstrukce je prakticky bezúdržbová a má neomezenou životnost. Díky bohaté nabídce barev si můžete vybrat konstrukci v takové barvě, která bude nejlépe odpovídat fasádě domu, případně barvě látky markýzy.

Nejlepší látkou je akryl. Na trhu neexistuje markýza, která by vás proti dešti ochránila stejně spolehlivě jako klasické zastřešení, ale menší deštík zvládne. Na výběr máte bohatou paletu barev. K dispozici jsou také látky se sníženou hořlavostí.

Užijte si teplé letní dny v chládku. Markýzy vás ochrání nejen před pálivými slunečními paprsky, ale také před lehkým deštíkem.

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

518 324 833

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO
Máte s námi zkušenost? Řekněte názor na Facebooku či Google. Pomůžete ostatním.
Chceme vám usnadnit procházení naším webem a ukázat vám jen to, co vás skutečně zajímá. Můžeme? :)

Potřebujeme k tomu váš souhlas se zpracováním souborů cookies, tedy malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči a pomohou vám ušetřit si klikání, najít na našem webu rychle vše potřebné a díky nim se vám zobrazují jen skutečně relevantní reklamy na služby a zboží. Vše o tom, jak cookies zpracováváme, naleznete ZDE.

Upravit nastavení Souhlasím
Abychom vám mohli zajistit bezpečné procházení naším webem a vždy relevantní obsah

Nezbytné cookies zajišťující správné fungování našich webových stránek včetně těch, které zajišťují IT bezpečnost. Patří sem také cookies, které jsou potřebné pro ukládání vámi zvolených nastavení či cookies nutné pro komunikaci (load balancing cookies).

Tyto soubory, které se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (například množství návštěvníků či zobrazené stránky), nám pomáhají vylepšovat fungování našich stránek. Díky vašemu souhlasu budeme schopni získat a správně analyzovat cenná data o tom, jak našimi stránkami procházíte a co vás zajímá. Můžeme se tak neustále zlepšovat a zajistit, aby náš web skvěle fungoval a vy jste si mohli užít pohodlné procházení naší nabídkou.

Tento typ cookies využíváme pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, například na sociálních sítích. Díky těmto cookies je pak reklama přizpůsobena tomu, co vás skutečně zajímá (například na základě produktů, které jste si prohlédli na našem webu). I v případě, že tyto soubory deaktivujete, budou se vám reklamy při procházení internetem stále zobrazovat, nebudou pro vás ale relevantní.

Zavřít
× Najít produkt